7. junij 2011 (Kartum) – Od decembra 2010 je moralo približno 70000 ljudi pobegniti iz svojih vasi v Darfurju kot posledica porasta nasilja v nemirni regiji zahodnega Sudana, pravi organizacija za človekove pravice Human Rights Watch.
Porast nasilja v Darfurju v zadnjih šestih mesecih prihaja v času, ko je mednarodna skupnost osredotočena na neodvisnost južnega Sudana v roku meseca dni in Arabske nemire.
Organizacija za človekove pravice HRW je nadalje poudarila, da je sudanska vlada, kljub naraščajočemu nasilju, ob podpori Afriške unije in Združenih narodov na poti proti udomačitvi spora s "kontroverznim" političnim procesom v Darfurju.
"V nedavnih bojih je umrlo mnogo civilistov, uničena je bila lastnina in iz ducata mest in vasi med El Fasherjem in Nyalo ter iz nekaterih etničnih področij vzhodne Jebel Marre je bilo pregnanih približno 70000 ljudi," pravi poročilo.
Poročilo iz obdobja med januarjem in majem 2011 pravi, da vzorci napada kažejo, da so napadi in samovoljne aretacije temeljili na etnični delitvi.
Priča, ki so jo zasliševali preiskovalci organizacije za človekove pravice HRW, je dejala, da vladne milice, sestavljene predvsem iz etničnih skupin Berti, Birgid in Mima, ciljajo na področja Khor Abeche in okoliške vasi v Shearia v Južnem Darfurju, kjer živijo ljudje iz etnične skupine Zaghawa.
Milice, povezane z vlado, so napadle tudi Zaghawe v severnem Darfurju, zlasti v Shangil Tobayi, Dar el Salam in okoliških področjih.
V primeru, ki ga je dokumentirala organizacija za človekove pravice HRW, so sudanski vojaki po obkolitvi hiše lokalnega voditelja spraševali o njegovem plemenu in grozili, da jih "bodo vse pobili [Zaghawe] in posilili vse njihove ženske".
Na strani 28 poročilo nadalje pravi, da je bilo le sredi maja v zračnih napadih sudanske vojske v Darfurju, vključno z Jebel Marro, ubitih najmanj 20 civilistov.
Opazovalci organizacije za človekove pravice HRW so opazovali vedno slabši položaj človekovih pravic c Darfurju in se spraševali, kako se lahko politični proces, podprt s strani Afriške unije in Združenih narodov, ki ga namerava vlada tam sprožiti, izvede pod takimi pogoji in uveljavljanjem zakona o izrednih razmerah.